Słów kilka o wypadaniu włosów

pexels-photo (1)

Przyszła wiosna, a wraz z nią coraz więcej osób narzeka na nadmierne wypadanie włosów. Coraz więcej  pytań o tzw. „sezonowe wypadanie włosów”.  W piśmiennictwie medycznym nie istnieje takie pojęcie, ale niestety są okresy w kalendarzu, kiedy włosy są bardziej osłabione i nadmiernie wypadają. Dlatego, uważamy to za dobry pretekst do napisania paru zdań na temat przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Problem ten dotyczy nie tylko kobiet, zajmiemy się również czuprynami panów.

Zacznijmy od fizjologii wzrostu włosa. Wyróżniamy 3 etapy:

  • anagen: najdłuższa faza, która trwa 2-6 lat, jest fazą intensywnego wydłużania się włosa. W tej fazie znajduje się ok. 80 – 85% wszystkich włosów.
  • katagen: najkrótszy okres trwający od 2 do 3 tygodni, w tym czasie włos obumiera.
  • telogen: trwa kilka miesięcy. W tej fazie noworosnący włos wypycha martwy już włos.

Teraz możemy przejść do patologii, czyli do nadmiernego wypadania włosów. Ogólnie wyróżniamy dwa rodzaje łysienia: łysienie z bliznowaceniem (zdarza się rzadko, nie będziemy się tym teraz zajmować) oraz łysienie bez bliznowacenia, które natomiast dzielimy na anagenowe, telogenowe, androgenowe oraz trichotillomanię.

Codziennie możemy stracić ok. 50 – 100 włosów, ale co zrobić gdy gubimy ich więcej? Oczywiście należy udać się do lekarza, który po pierwsze zbierze dokładny wywiad obejmujący minimum 6 miesięcy wstecz oraz zleci odpowiednie badania z krwi. Zestawiając obraz kliniczny, informacje uzyskane podczas rozmowy z pacjentem oraz wyniki badań można rozpoznać przyczynę wypadania włosów.

Łysienie telogenowe jest następstwem skrócenia fazy anagenowej cyklu włosa pod wpływem różnych czynników: silny stres, gorączka, dieta, poród, znieczulenie ogólne, niedobór witamin, żelaza, zaburzenia hormonalne, leki (takie jak: heparyna, captopril, leki przeciwdepresyjne). Leczenie: po pierwsze należy zacząć od leczenia ogólnoustrojowego, tzn. wyrównanie niedoborów witamin, żelaza, leczenie endokrynologiczne; leczenie dermatologiczne początkowo polega na stosowaniu wcierek a leczeniem wspomagającym jest mezoterapia skóry owłosionej głowy.

Łysienie androgenowe: jest to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u mężczyzn. Uwarunkowane jest genetycznie, odpowiedzialny jest za to testosteron, a dokładniej jego metabolit dihydrotestosteron, który łączy się z receptorami na mieszkach włosowych powodując ich minimalizacje, włosy stają cieńsze, słabsze i w końcu wypadają. Łysienie to rozpoczyna się od pogłębienia zatok czołowych, a następnie dochodzi do utraty włosów na szczycie głowy. Leczenie: podstawą jest farmakoterapia finasterydem (blokuje przekształcanie się tesotsteronu do dihydrotesotsteronu), efekty możemy ocenić dopiero po roku stosowania, a terapią wspomagającą jest mezoterapia skóry głowy. Coraz częściej ten rodzaj łysienia występuje u kobiet. Pacjentki obserwują początkowo przerzedzenie się przedziałka, a następnie cieńsze oraz słabsze włosy w okolicy czołowej, ciemieniowej oraz skroniowej. Przyczyną są zaburzenia w zakresie hormonów płciowych: nadmiar, niedobór bądź zachwianie proporcji pomiędzy męskimi i żeńskimi hormonami płciowymi. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z ginekologiem endokrynologiem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę oraz włączy leczenie antyandrogenowe. Oczywiście terapią wspomagającą jest mezoterapia.

Jak pomóc włosom?

W każdym rodzaju nadmiernego wypadania włosów bardzo skuteczna oraz potrzebna jest terapia wspomagająca, którą jest mezoterapia skóry owłosionej głowy. Zabieg ten polega na wprowadzeniu śródskórnie bądź podskórnie odpowiednich, dostosowanych indywidualnie koktajli witaminowych lub osocza bogatopłytkowego. Zabieg jest dość bolesny, ponieważ polega na wykonaniu wielu nakłuć w odstępach ok. 1 cm. Trzeba wykonać serię takich zabiegów, w zależności od preparatu minimum 4 zabiegi w odstępach tygodnia, dwóch bądź czterech tygodni. Efektem jest wzmocnienie i regeneracja mieszka włosowego, a co za tym idzie i co obserwujemy to grubsze, mocniejsze włosy, zahamowanie wypadania oraz przyspieszenie odrostu nowych. A tak na marginesie z własnych obserwacji i doświadczenia najlepszy efekt daje mezoterapia z osocza bogatopłytkowego.