Botox w pytaniach i odpowiedziach

female-1164098_1920

Zaczynamy serię z cyklu pytania i odpowiedzi. Będziemy odpowiadać na najczęstsze pytania, które zadają nam pacjenci w gabinecie medycyny estetycznej. Mamy nadzieję, że w ten sposób rozwiejemy Wasze wątpliwości i spowodujemy, że medycyna estetyczna będzie dla Was bez tajemnic. Na pierwszy ogień idzie Botox.

Czy botox jest bezpieczny?

Tak, toksynę botulinową stosują nie tylko lekarze medycyny estetycznej, już od kilkudziesięciu lat wykorzystywana jest w innych gałęziach medycyny, takich jak: okulistyka, chirurgia, neurologia, stomatologia. Pomimo, iż substancja ta jest niebezpieczną trucizną, to w dawkach, które stosuje się do usuwania zmarszczek mimicznych na twarzy ma działanie lecznicze. Oczywiście zabieg musi być wykonywany przez lekarza, który posiada odpowiednie kwalifikacje oraz stosuje oryginalne preparaty medyczne (np. Botox, Azzalure), które są odpowiednio przechowywane.

Czy botox wykorzystuje się do wypełniania zmarszczek oraz do powiększania ust?

Nie, botox nie jest wypełniaczem. Działanie botoxu polega na porażeniu skurczu mięśnia, który rozluźnia się, niwelując tym samy zagięcia skóry, w postaci zmarszczek, nadając nam pogodny wypoczęty wygląd. Do uzupełnienia bruzd, czy powiększania ust stosuje się wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego.

Czy zabiegowi mogą poddać się osoby młode?

Tak. Każdy z nas ma określoną mimikę twarzy i nawet już nastolatki mogą mieć bardzo zaznaczone zmarszczki poziome czoła, czy też pionową zmarszczkę między brwiami, co powoduję, że postrzegane są za osoby ostre, groźne i wtedy z pomocą przychodzi nam botox. Jest to bardzo dobry zabieg profilaktyczny, zanim jeszcze zmarszczki się utrwalą i pogłębią, ponieważ gdy regularnie poddajemy się takiemu zabiegowi odzwyczajmy mięsień od pracy. Wszystko zależy indywidualnie od pacjenta.

Czy jest to zabieg lunchowy?

Tak. Zabieg trwa bardzo krótko, do 30 min, zaraz po zabiegu możemy wrócić do normalnej aktywności. Czynności zakazane po zabiegu to pochylanie głowy do przodu przez 4 godziny oraz latanie samolotem przez 24 godziny.

Czy jest to zabieg bolesny?

To zależy indywidualnie od pacjenta. Zabieg polega na wykonaniu kilku nakłuć bardzo cienką igłą, więc nie powinno bardzo boleć. Dla lepszego komfortu pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe pod postacią kremu znieczulającego.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Tak, jest kilka sytuacji kiedy nie możemy wykonać zabiegu z użyciem botoxu, do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • ciąża oraz okres karmienia
  • dzieci poniżej 12 roku życia
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (głównie białka – albuminy)
  • schorzenia zapalne skóry (zwłaszcza ropne – trądzik)
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego
  • zażywanie niektórych leków, tj. antybiotyki, leki rozkurczowe
  • przeziębienie, grypa.

Czy występują działania niepożądane?

Tak, ale zwykle mają charakter przemijający i trwają do kilku dni. Zalicza się do nich: niewielki krwiak, oraz obrzęk w miejscu ukłucia, uczucie mrowienia w okolicy injekcji, ból głowy.

Czy twarz może stać się asymetryczna?

Tak, istnieje takie niebezpieczeństwo. Związane jest to z nieprawidłowo dobrana dawką oraz wykonaniem zabiegu przez osobę niekompetentną. Dlatego bardzo ważne jest, aby zabieg wykonany był przez lekarza z odpowiednimi kwalifikacjami.

Czy efekt po zabiegu jest natychmiastowy i utrzymuje się do końca życia?

Pierwsze zmiany widoczne są po 2-3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Pełen efekt rozluźnienia widoczny jest po 7-14 dniach i utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.

Czy botoxem można wyleczyć nadpotliwość?

Tak. Ostrzykując pachy, stopy czy ręce można pozbyć się nadmiernego wydzielania potu. Za pomocą botoxu możemy pozbyć się zgrzytania zębami podczas snu (tzw. bruksizm) oraz migreny. Istnieją doniesienia, że zabiegi z toksyną botulinową mogą wyleczyć również z depresji.